BIZNIS VESTI – BROWNFIELD LOKACIJE PONOVO AKTUELNE
Izmenama i dopunama Zakona o ozakonjenju, o kojima trenutno raspravljaju poslanici u Skupštini Srbije, predložena je izrada registra brownfield lokacija koji bi trebalo da vodi nova institucija – Agencija za prostorno planiranje i urbanizam.
Foto: Pixabay
Izmenama i dopunama Zakona o ozakonjenju, o kojima trenutno raspravljaju poslanici u Skupštini Srbije, predložena je izrada registra brownfield lokacija koji bi trebalo da vodi nova institucija – Agencija za prostorno planiranje i urbanizam.
To ne bi bio prvi put da država pokušava da prebroji i „aktivira“ brownfield lokacije u Srbiji, odnosno mesta na kome se nalaze napušteni ili nedovoljno iskorišćeni objekti, a samo u bazi investicionih lokacija Razvojne agencije Srbije nalazi se 540 takvih mesta, piše portal Biznis.rs.
Prema definiciji iz Predloga izmena Zakona o planiranju i izgradnji, brownfield lokacije su „lokacije industrijskih i komercijalnih sadržaja koje se ne koriste u dužem vremenskom periodu, a imaju potencijal za urbanu obnovu“. Iz ranijih studija, poput analize „Revitalizacija brownfield lokacija u Srbiji“ koju je NALED uradio uz podršku USAID-a, proizilazi da se takvim lokacijama smatraju „napušteni, zapušteni i neiskorišćeni“ objekti koji se uglavnom nalaze u urbanim područjima, a koji su nastali kao posledica deindustrijalizacije, privatizacije ili reforme vojske. Ta analiza upozorava da takve lokacije mogu imati problem sa zagađenjem i da zahtevaju „intervenciju“ kako bi se mogle ponovo koristiti.
„Na teritoriji Srbije nalazi se veliki broj ovakvih objekata koji su delovi nekadašnjih kombinata, industrijskih zona, zatvorenih društvenih preduzeća sa dobrim položajem, često u samom gradskom centru. Osim nabrojanih lokacija, u brownfield se ubrajaju i nehigijenska naselja, neuređena rečna priobalja, neiskorišćeni objekti javnih ustanova“, ističu autori NALED-ove analize koja je objavljena 2016. godine.
Ukoliko poslanici Skupštine Srbije usvoje predložene izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, podaci o raspoloživim brownfield lokacijama postaće dostupniji.
Predviđena je obaveza lokalnih samouprava da budućoj Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam u roku od šest meseci od dana osnivanja dostave podatke o brownfield lokacijama na svojoj teritoriji.
Sama Agencija biće u obavezi da u roku od šest meseci od dana dostavljanja podataka napravi Registar podataka o brownfield lokacijama i učini ga javno dostupnim, piše portal Biznis.rs.