NAJVIŠE NOVCA ZA UPRAVLJANJE OTPADOM
Privrednim subjektima ostalo je još dva dana da prijave plaćanje eko takse, nove finansijske obaveze, od koje većina privrednih subjekata, pogotovu u vreme otežanog poslovanja, već ima grč u stomaku.
Privrednim subjektima ostalo je još dva dana da prijave plaćanje eko takse, nove finansijske obaveze, od koje većina privrednih subjekata, pogotovu u vreme otežanog poslovanja, već ima grč u stomaku.
Eko taksu novim propisima obavezni su da plaćaju svi privrednici, od najmanjih do najvećih, a iznosi se utvrđuju na osnovu delatnosti.
Kada je promovisana, činjeno je to pod parolom „plati koliko zagađuješ“. Novi način obračuna objašnjavan je pravednijim sistemom u odnosu na sve dosadašnje, po kom će iznosi biti utvrđeni u skladu sa procenom koliko privredni subjekat doprinosi zagađivanju životne okoline.
Na godišnjem nivou, iznosi će se kretati od 5000 do 2 000 000 dinara, u zavisnosti od veličine i delatnosti privrednih subjekata.
Prema istraživanjima nezavisnih ekoloških organizacija i udruženja, kako god da se dosada zvala taksa ubirana u cilju zaštite životnih sredina, više od polovine ubranih sredstava trošeno je nenamenski.
U gradskom budžetu 138 miliona
U budžetu grada Zrenjanina, za ovu godinu planirano je da se za zaštitu životne sredine, iz posebnog fonda, potroši 138 534 126 dinara.
Najviše sredstava, 84,7 miliona iz ovog fonda namenjeno je za upravljanje otpadom. Čak 50 miliona dinara planirano je da se utroši za uklanjanje divljih deponija.
Za kontrolu vazduha i zaštitu vazduha opredeljeno je 30,5 miliona dinara. Najviše sredstava predviđeno je za uništavanje ambrozije i emerznih korova, a blizu 6 miliona dinara namenjeno je za praćenje kvaliteta vazduha.
Za upravljanje otpadnim vodama previđeno je 13,5 miliona dinara, za zaštitu prirode i biodiverziteta i ozelenjavanje skoro 4 miliona dinara, za kontrolu površinskih voda 1,2 miliona, za kontrolu i nadzor buke 1,5 milion a za informisanje, edukaciju i promociju zaštite životne sredine 3 miliona dinara.
Što se tiče otpadnih voda, najveći deo predviđenih sredstava trebalo bi da ide na čišćenje kanala i odnošenje otpada.
Za ozelenjavanje grada, koji je u ozbiljnom problemu sa zelenim površinama, predviđeno je 600 000 dinara, s tim što je iz prošle godine preneta obaveza plaćanja izrade dokumentacije za park Bagljaš od blizu pola miliona dinara.
Neplaćene obaveze iz prošle godine postoje i u drugim stavkama, najviše za divlje deponije blizu 40 miliona dinara.
Foto: Pixabay