NAŠ GRAD, NAŠ NOVAC

NAŠ GRAD, NAŠ NOVAC

Lokalne valute, s jedne strane, odgovor su na globalizaciju a s druge podsticaj za okupljanje lokalne zajednice oko zajedničkih ideja.

Wir, ropija, berkšers, bristolska funta, sol…

Nikad čuli. Možda je vreme. Sve ovo nazivi su lokalnih valuta, odnosno valute koja se koristi na ograničenom području.

Wir u delovima Švajcarske, ropija u jednom mestu u Belgiji, berkšers u američkom gradiću u državi Masačutes, bristolska funta u Engleskoj a sol u Francuskoj.

Možda ideju, suštinu lokalne valute najbolje opisuje ona koja cirkuliše u jednom gradiću u Francuskoj- sol. Skraćeno od solidarnost.

 

 

Podstiče lokalnu ekonomiju i stvara osećaj zajedništva

 

Lokalne valute, s jedne strane, odgovor su na globalizaciju a s druge podsticaj za okupljanje lokalne zajednice oko zajedničkih ideja.

Dakle, prvo mora da postoji jak osećaj pripadnosti i zajednička želja većine stanovnika nekog mesta da svima u tom mestu bude bolje.

Konkretni korak za to jeste uvođenje lokalne valute koja onda služi da se lokalni proizvodi kupuju po nižim cenama.

Nije previše komplikovano da nastane lokalni novac (uostalom kažu da je Henri Ford reko, kad bi svi znali kako nastaje novac, izbila bi revolucija), komplikovanije je da on dobije svrhu, odnosno da uđe u upotrebu.

Što više prodavnica ili uslužnih radnji prihvati mogućnost plaćanja u lokalnoj valuti, veća je verovatnoća da će i proizvodi i usluge biti jeftiniji. Banke i bankari, koji imaju nos za dobre stvari, kad lokalna valute pusti koren, vrlo se rado uključuju.

Lokalne valute odličan su odgovor malih zajednica na globalizaciju (gde veliki jedu male a brzi one sporije) i jedan od načina da one prežive.

Smatra se da u svetu postoji oko 5000 lokalnih valuta a da u Evropi trenutno 60 gradova ili gradića imaju, pored nacionalne, i svoju lokalnu valutu.

Bristol je posebno zanimljiv jer su gradske vlasti, aktivno učestvujući u projektu, omogućile lokalnim preduzetnicima (koji opet primaju bristolsku funtu) da lokalne takse plate – bristolskim funtama.

 

 

Da li je zajedništvo idealizam

 

Na žalost, iako je ideja o zajedništvu, solidarnosti, antiglobalizaciji vrlo jaka, kad se pokuša realizacija, odnosno kako vreme prolazi, to ide teže.

Lokalne valute, osim retkih izuzetaka (švajcarski wir, gle čuda) imaju svoj rok trajanja. Jedno vreme su u opticaju a onda nestanu iz mnogobrojnih razloga.

Ipak, ideja koja ih je negde je i stvorila, a to je da se osnaži lokalna zajednica, lokalno preduzetništvo, ostaje i sigurno je da će jačati posebno u vremenima krize, koju nam opet slute.

Zato, ako ne možemo da kreiramo lokalnu valutu možda možemo više da cenimo i poštujemo zajednicu u kojoj živimo.

I da pomažemo onim čime raspolažemo. Svojim vremenom.

O bankama vremena u nekom od narednih tekstova.

 

Foto: Pixabay

Prijava na bilten

Prijatelji unije

Preduzetničke priče

ODUVEK SAM ZNALA DA ŽELIM DA BUDEM SVOJA NA SVOME

ODUVEK SAM ZNALA DA ŽELIM DA BUDEM SVOJA NA SVOME

Gordana Božić agenciju za promet nekretnina uspešno vodi 10 godina. Recept za trajanje je: znati šta hoćeš, voleti to što radiš, biti uporan, stalno napredovati i nikad ne izneveriti poverenje.
Detaljnije Pogledaj sve

Poslovni prostor

Sed eu felis id felis accumsan condimentum

Sed eu felis id felis accumsan condimentum

Pellentesque vestibulum est sed nisl euismod, id congue ligula facilisis. Proin tortor nisl, consequat id scelerisque sed, pulvinar quis tellus. Vivamus ullamcorper rhoncus risus, eget vulputate tellus aliquet et. Phasellus non ipsum nisl. Integer id euismod libero. Praesent lobortis commodo ante gravida finibus. Proin in libero euismod, maximus urna lacinia, consectetur lacus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Detaljnije Pogledaj sve