NBS: REFERENTNA KAMATNA STOPA POVEĆANA NA PET ODSTO
Referentna kamatna stopa povećana je na pet odsto, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS), što je deveto uzastopno povećanje ove godine.
Foto: Pexels
Referentna kamatna stopa povećana je na pet odsto, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS), što je deveto uzastopno povećanje ove godine.
NBS nastavlja da pooštrava monetarne uslove i time doprinosi da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja, navodi se u saopštenju.
„Izvršni odbor NBS istakao je da se ekonomija Srbije i dalje suočava sa znatnim troškovnim pritiscima iz međunarodnog okruženja, iako ima naznaka njihovog popuštanja. Pritom, i dalje izražene geopolitičke tenzije i nestabilno kretanje svetskih cena energenata i hrane prethodnih meseci pod uticajem brojnih faktora na strani ponude i tražnje upućuju na opreznost monetarne politike Narodne banke Srbije“, piše u saopštenju.
Prema prvim procenama za novembar, inflacija u zoni evra, (EU je najvažniji ekonomski partner Srbije), smanjena je prvi put u poslednjih 17 meseci na nivo od 10 odsto, zahvaljujući usporavanju rasta cena energenata, dok cene hrane i bazna inflacija još uvek nisu usporile rast.
DA LI JE SAMO RAT U UKRAJINI KRIV ZA INFLACIJU U SRBIJI?
„Bolji od očekivanja su i pokazatelji ekonomske aktivnosti zone evra, uprkos oštrom povećanju kamatnih stopa i izraženoj geopolitičkoj neizvesnosti, s tim da se u 2023. godini i dalje očekuje recesija. Nastavak pooštravanja monetarnih politika Evropske centralne banke i Sistema federalnih rezervi očekuje se i u narednom periodu, ali se procenjuje da će se tempo povećanja kamatnih stopa usporiti“, navodi se u saopštenju.
Rast troškova života stanovništva i izdataka preduzeća, zajedno sa zaoštravanjem monetarnih politika vodećih centralnih banaka, odraziće se na globalnu ekonomsku aktivnost i postepeno smanjenje globalnih inflatornih pritisaka naredne godine.
Izvršni odbor je istakao da su sve manje izraženi zastoji u globalnim lancima snabdevanja, a smanjene su i svetske cene primarnih proizvoda, pre svega energenata, što bi takođe trebalo da doprinese smirivanju inflatornih pritisaka u narednom periodu. Tako je cena prirodnog gasa na evropskom tržištu, koja je izazivala najviše zabrinutosti, znatno smanjena od početka septembra, a dovoljne količine gasa će ograničiti njen dramatičan rast ove zime, koji se prvobitno očekivao.
„Izvršni odbor je imao u vidu da kretanje inflacije u Srbiji, koja je u oktobru iznosila 15 odsto međugodišnje, i dalje u najvećoj meri određuju globalni troškovni pritisci. Ukupna inflacija ostaće povišena do kraja ove i početkom naredne godine, ali će se nakon toga naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini 2023. godine“, navodi se u saopštenju.
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 12. januara 2023. godine.
Izvor: Nova ekonomija