SREĆNI I DEPRESIVNI PESIMISTI
Kako se osećamo, kako živimo, kome i čemu verujemo, gde smo u odnosu na komšiluk koji se, kao i Srbija, priprema da uđe u Evropsku uniju a gde smo u odnosu na Evropsku uniju, tema je koju je obradila Jasmina Jotev, istraživač u Republičkom zavodu za statistiku.
Kako se osećamo, kako živimo, kome i čemu verujemo, gde smo u odnosu na komšiluk koji se, kao i Srbija, priprema da uđe u Evropsku uniju a gde smo u odnosu na Evropsku uniju, tema je koju je obradila Jasmina Jotev, istraživač u Republičkom zavodu za statistiku.
Istraživački rad je rađen u okviru istraživanja koje sprovodi Evropska fondacija za poboljšanje životnih i radnih uslova.
Kako se osećamo?
Na kvalitet života utiče kategorija koja se zove subjektivno blagostanje.
Na skali od 1 do 10, ispitanici u Srbiji zadovoljstvo svojim životom ocenili su ocenom 6,4. Isto su zadovoljni kao i 2011. godine. Manje su zadovoljni nego Evropljani, koji su stigli do ocene 7.
Ipak, srećniji su nego što su zadovoljni životom. Ocena za sreću je 7.
Kad se stigne do optimizma, stvari stoje malo drugačije. Malo više od polovine ispitanika, 58 odsto, optimisti su. Najmanje smo optimisti u regionu, u kom su najsrećniji i najoptimističniji Crnogorci. U optimizmu zaostajemo i za Evropljanima.
Nivou zadovoljstva životnim standardom Srbi su dali ocenu 5,7, Evopljani 7.
Najveći broj ispitanika ne može da priušti godišnji odmor, a odmah zatim da zameni dotrajali nameštaj. Na hrani štedi 15 odsto ispitanika (u regionu je taj procenat veći) ali se čak 69 odsto ispitanika izjašnjava da jedva sastavlja kraj s krajem. Gori su Albanci, dok u Evropi ovu formulaciju koristi 39 odsto ispitanika.
Umor najveći problem
Jedan od najvećih problema koji ističu ispitanici, a da se tiče kvaliteta života, jeste nemogućnost usklađivanja poslovnog i porodičnog života. Čak 83 odsto njih izjavilo je da po povratku sa posla oseća umor koji ih sprečava da ispunjavaju porodične obaveze. U Evropi takvih je 38 odsto.
Polovina ispitanika, više žena, nije zadovoljno svojim zdravstvenim stanjem.
Rizik od depresije visok je kod velikog broja ispitanika.
Tri puta smo manje fizički aktivni od Evropljana, ali se u regionu držimo. I ostali su neaktivni.
Kome verujemo
Najviše poverenja imamo u sistem obrazovanja. Najmanje verujemo u penzioni sistem.
Više verujemo u lokalne vlasti nego centralne. Najviše poverenja imamo u policiju, humanitarne i dobrotvorne organizacije i banke.
U Vladu, Parlament više veruju oni sa 65 plus.
Najviše verujemo u korupciju
Na grafikonu percipiranja korupcije na samom smo vrhu.
Nivo korupcije ispitanici u Srbiji ocenili su ocenom 5,6, na skali od 1 do 10.
Koliko je to visoko, govori da je ocena najmanja kod Danaca, 1,3 pa slede Švedska, Finska, Holandija…
Od zemalja članica Evropske unije opasno nam se približila Grčka, a društvo nam prave svi susedi iz regiona koji još čekaju svoju ulaznicu za Evropu. Nisu nam mnogo utekli ni prvi susedi koji su već prošli kroz evropska vrata.
Foto: Pixabay