AD, DOO i centralizovano vlasničko upravljanje
Foto: Pixabay
Vlada Srbije uredbom je regulisala mogućnost da javna preduzeća promene pravnu formu u akcionarska društva ili društva sa ograničenom odgovornošću a Zakonom o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Republike Srbije predviđeno je i centralizovano vlasničko upravljanje u skladu sa određenim ciljevima, poput očuvanja nacionalnih i strateških interesa, očuvanja tržišta i zaštite potrošača, održivog upravljanja životne sredine…
Novom Uredbom o utvrđivanju liste društava kapitala i manjinskih društava kapitala, objavljenom na portalu Paragraf.rs, precizira se spisak na koja se tačno preduzeća odnosi to centralizovano vlasničko upravljanje. Najveći broj je onih u većinskom vlasništvu države, kao i pojedina u kojima Republika Srbija ima manjinski udeo u vlasništvu, ali spadaju u „društva kapitala od posebnog interesa”.
Zakon definiše društvo kapitala kao privredno društvo u formi DOO ili AD u kojem Republika Srbija ima vlasništvo veće od 50 odsto, kao i privredno društvo u kojem Republika Srbija ima kontrolno vlasništvo po drugom osnovu. Pojedine odredbe Zakona o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Republike Srbije primenjuju se na preduzeća u kojima država ima 50 odsto ili manje učešća u osnovnom kapitalu, što predstavlja – manjinsko društvo kapitala.
Preduzeća su u uredbi klasifikovana u dve kategorije:
- Društva od nacionalnog i strateškog interesa
su društva u kojima Republika Srbija kao akcionar ili član, osim nacionalnih ostvaruje i strateške cilјeve: bezbednost i odbrana; upravlјanje strateškom infrastrukturom i pripadajućim nepokretnostima; obavlјanje delatnosti od opšteg interesa…
- Društva od posebnog interesa
su društva u kojima je Republika Srbija akcionar ili član, koja ostvaruju druge cilјeve od interesa za stanovništvo i privredu: smanjenje društvene nejednakosti na nacionalnom nivou; industrijski razvoj…
U društva kapitala od nacionalnog i strateškog interesa spadaju, između ostalog, Elektroprivreda Srbije, “Srbijagas”, Air Serbia, Javno preduzeće „Putevi Srbijeˮ “Pošta Srbije”…
Na spisku društva od nacionalnog i strateškog interesa našlo se i jedno preduzeće iz Zrenjanina – Vodoprivredno privredno društvo „Srednji Banatˮ, registrovano kao društvo s ograničenom odgovornošću.
U kategoriji društva kapitala od posebnog interesa svrstana su i „Državna lutrija Srbijeˮ, Privredno društvo „Prosvetni pregledˮ, ali i preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošlјavanje osoba sa invaliditetom za prizvodnju obuće „Stil” iz Zrenjanina.
Na spisku društava kapitala od posebnog interesa našla se i Polјoprivredna stručna služba iz Zrenjanina.
Na spisku preduzeća u manjinskom vlasništvu Srbije su NIS, Beograd na vodi, HIP-Petrohemija iz Pančeva, Sportsko poslovni centar Millenium iz Vršca…
- Politikom državnog vlasništva utvrđuju se svrha i ciljevi centralizovanog vlasničkog upravljanja i unapređenje korporativnog upravljanja u društvima kapitala, kao i način sprovođenja politike državnog vlasništva u društvima kapitala“, piše u Zakonu o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Republike Srbije.
Takođe piše i da se centralizovano vlasničko upravljanje sprovodi se preko ministarstva nadležnog za poslove privrede, „i to kroz praćenje i unapređenje sistema vlasničkog i korporativnog upravljanja u društvima kapitala, donošenje hitnih mera u slučaju poremećaja u poslovanju društava kapitala i vršenje drugih poslova od značaja za vlasničko upravljanje, uključujući i saradnju sa ostalim ministarstvima i drugim državnim organima“.
Vlada Srbije usvojila je i Uredbu o kriterijumima za izbor pravne forme društva kapitala. Njom se propisuju uslovi prema kojima će se odrediti koja javna preduzeća će postati akcionarsko društvo, a koja će se transformisati u društva sa ograničenom odgovornošću.