BIZNIS VESTI – PENZIJE SVE MANJE
Prema podacima za februar, najniža penzija nakon januarskog povećanja iznosi 24.696 dinara, što je i neka utvrđena granica siromaštva.
Foto: Pixabay
Pre 15 godina prosečna penzija u Srbiji iznosila je 53,9 odsto prosečne zarade, a u međuvremenu plate su rasle bržim tempom što je smanjilo taj udeo na 41,9 odsto 2022. godine, a sudeći po zvaničnim najavama vlasti o rastu zarada i penzija, trend se neće popraviti u narednih nekoliko godina, piše mesečnik Biznis i finansije.
Pri tom, broj penzionera i broj osiguranika koji “pune” penzioni fond, lane i 2008. približno je jednak.
Prema podacima za februar, najniža penzija nakon januarskog povećanja iznosi 24.696 dinara, što je i neka utvrđena granica siromaštva.
Međutim, veliki broj korisnika, zbog manjeg radnog staža, godina starosti ili kategorije penzije (poljoprivrednici, samostalne delatnosti, invalidi, porodične) prima znatno manje, čak i ispod 10.000 dinara.
Podaci Republičkog fonda penzionog i invalidskog osiguranja pokazuju da iznos do najniže penzije prima 575.460 penzionera, što je 34,9 odsto od ukupnog broja od 1.650.539 korisnika.
Iako stručnjaci nemaju mnogo zamerki za princip na kome se zasniva penzioni sistem, niti na obračun povišica, ukazuju da veliki broj najstarijih gravitira ka siromaštvu i nesigurnosti.
Dodatni problem za penzionere sa najnižim primanjima, pod uslovom da nemaju dodatne prihode, je to što tokom prošle i ove godine najviši rast beleže cene hrane, ali i računi za komunalne usluge. Te stavke u Srbiji i inače imaju veliki udeo u potrošnji, više od polovine prihoda domaćinstava, a kod onih sa nižim primanjima prema nekim procenama i više od 70 odsto.
Tako povećanje njihovih penzija neće pokriti uvećane izdatke, jer je za njih stopa inflacije objektivno veća od proseka za celu populaciju, piše mesečnik Biznis i finansije.