ITALIJANSKI PROFESOR LUIĐINO BRUNI NA FAKULTETU U ZRENJANINU
U petak, 7. decembra 2018. sa početkom u 12.45 časova na Tehničkom fakultetu u Zrenjaninu održaće se predavanje na temu „Ekonomija zajedništva u kontekstu društvene i socijalne odgovornosti“.
U petak, 7. decembra 2018. sa početkom u 12.45 časova na Tehničkom fakultetu u Zrenjaninu održaće se predavanje na temu „Ekonomija zajedništva u kontekstu društvene i socijalne odgovornosti“.
Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“ u saradnji sa međunarodnim udruženjem ekonomije zajedništva organizuje predavanje profesora Luiđina Brunija na temu „Ekonomija zajedništva u kontekstu društvene i socijalne odgovornosti“. Predavanje će obuhvatiti pojam i značaj ekonomije zajedništva, socijalno preduzetništvo, kao i ekološki menadžment. Na predavanju će biti prisutni i preduzetnici iz zemlje i inostranstva koji u svom poslovanju primenjuju principe ekonomije zajedništva. Neki od prisutnih preduzetnika će nakon predavanja profesora Brunija podeliti svoja iskustva iz sveta biznisa.
Luiđino Bruni (Askoli Pičeno, 1966) je ekonomista i istoričar ekonomske misli, širokog spektra sa interesovanja među kojima izdvajamo filozofiju i ekološki menadžment. Jedan je od glavnih teoretičara i promotera ekonomije zajedništva i civilne ekonomije. Redovan je profesor Političke ekonomije na Univerzitetu Lumsa u Rimu i vanredni profesor Ekonomije i etike na Univerzitetu Sofija u Lopjanu. Jedan je od urednika International Review of Economics (IREC, Springer), napisao je brojne knjige i radove, prevedenih na desetine jezika, uključujući i nagrađivanu Civil Happiness: Economics and Human Flourishing in Historical Perspective and The Economy of Communion.
Ekonomija zajedništva (EZ) je model savremenog poslovanja čiji je osnov razumevanje jedinstva stvaranja dobara i težnje da se ljudska osoba stavi u centar poslovanja.Projekat Ekonomije zajedništva nastaje 1991. u Brazilu kao odgovor na ogromnu ekonomsku nejednakost između bogatih i siromašnih. Cilj projekta je osnivanje preduzeća kojima će se upravljati u duhu nove „kulture davanja“ koja pre svega podrazumeva otvorenost i pažljivost na potrebe osoba oko nas. Obično se posmatra kao suprotna u odnosu na kapitalističku ekonomiju, tj. suprotna je „kulturi posedovanja“.