KODEKS PONAŠANJA U POSLOVNIM SUBJEKTIMA TOKOM VANREDNIH OKOLNOSTI IZAZVANIH EPIDEMIJOM KORONA VIRUSA – OPŠTE MERE PREVENCIJE
Privredna komora Srbije donela je Kodeks ponašanja u poslovnim subjektima, privrednim društvima i preduzetničkim radnjama, tokom vanrednih okolnosti izazvanih širenjem „koronavirusa“ u zemlji.
Privredna komora Srbije kao opšti predstavnik poslovne zajednice u Republici Srbiji donosi Kodeks ponašanja u poslovnim subjektima, privrednim društvima i preduzetničkim radnjama, tokom vanrednih okolnosti izazvanih širenjem „koronavirusa“ u zemlji. Mere prevencije širenja zaraze su usaglašene sa savremenim standardima zaštite zaposlenih na radu, u uslovima epidemiološke situacije, sa ciljem smanjenja rizika po privredu i stanovništvo.
Opšte mere prevencije
U kliničkom smislu, infekcija „koronavirusom“ dovodi do bolesti, koja je od strane zvaničnika Svetske zdravstvene organizacije nazvana „COVID-19“. Virus se može preneti sa osobe na osobu ukoliko postoji bliski kontakt sa zaraženom osobom (do tri metra udaljenosti), odnosno putem kapljica respiratornog trakta koje nastaju kada zaražena osoba kija i kašlje.
Virus izaziva bolest sličnu prehladi i sezonskom gripu, pa iako trenutno nema odgovarajuće vakcine, bolest je u većini slučajeva lako izlečiva, a smrtnost niska. Inicijalni simptomi su: glavobolja, temperatura praćena suvim kašljem.
Kako bi se umanjio rizik infekcije i širenja zaraze, potrebno je primenjivati uobičajene mere, koje važe i u slučaju sezonskog gripa:
- Izbegavati bliske kontakte, posebno sa osobama koje imaju simptome prehlade i gripa, odnosno ukoliko je moguće biti na minimalnoj fizičkoj distanci od druge osobe (oko tri metra);
- Često pranje ruku, toplom vodom i sapunom, minimum 20 sekundi, posebno nakon „rizičnog“ kontakta. U nedostatku vode i sapuna, koristiti dezinfekciona sredstva za ruke sa sadržajem minimum 60% alkohola);
- Izbegavati dodirivanje usta, nosa i očiju, osim maramicom i čistim rukama;
- Povremeno umivanje čistim rukama i ispiranje usta toplom vodom, čajem ili sredstvima za oralnu higijenu;
- Čišćenje i dezinfekcija radnih površina, pre svega radnih stolova, tastatura, telefona itd;
- Često provetravanje kancelarija i poslovnih prostorija;
- Unositi dovoljno tečnosti i vitamina, redovni obroci i spavanje (održavanje imuniteta).
Izvor: Privredna komora Srbije