SINGAPURSKA KONVENCIJA ZA VIŠE MEDIJACIJE
Iako u zakonodavstvu Srbije već deceniju i po postoji zakonska regulativa medijacije, kao načina rešavanja privrednih sporova, i iako je medijacija način da se do rešenja dođe brže i jeftinije, medijacija nema mesto koje zaslužuje.
Iako u zakonodavstvu Srbije već deceniju i po postoji zakonska regulativa medijacije, kao načina rešavanja privrednih sporova, i iako je medijacija način da se do rešenja dođe brže i jeftinije, medijacija nema mesto koje zaslužuje.
U nekim zemljama, a obično se kao dobar primer navode SAD, većina privrednih sporova (u Americi čak 98 odsto) reši uz pomoć medijatora, u Srbiji je taj postotak neuporedivo manji.
Singapurska konvencija
Srbija je jedna od 46 zemalja koje su avgusta ove godine potpisale Singapursku konvenciju. I potpisivanjem preuzela određene obaveze.
Iako je Singapurska konvencija pre svega orijentisana kao rešavanju međudržavnih trgovinskih sporova, ona je skrenula pažnju na to koliko je medijacija u domaćem slučaju zapostavljena, odnosno koliko nije dovoljno iskorišćena.
Odnosno, ponovo je u žižu stavila medijaciju kao ekonomičnu, jeftinu i dobrovoljnu metodu rešavanja privrednih sporova.
Medijacija u brojkama
Prosečan sudski spor pred privrednim sudovima traje godinu dana. Mnogi privredni sporovi traju godinama. Ne samo što traju nego i koštaju.
Prema podacima Ministarstva pravde, na 100 stanovnika u Austriji dolazi 1,11 parničnih postupaka, u Nemačkoj 1,76, u Srbiji ima čak 3,18.
Medijacija, tamo gde dobro funkcioniše, spor rešava na dva do pet sastanaka, u proseku.
Izmene zakona
Zakon o vansudskom poravnanju donet je 2015. godine ali u toku rad na njegovim izmenama. I izmenama, bar prema rečima onih koji na izmenama rade, medijacija će dobiti mnogo važnije mesto u rešavanju privrednih sporova.
Još nije sigurno u kom pravcu treba ići kako bi se učesnici u sporu stimulisali i motivisali da medijaciju koriste.
Na „stilu“ su štap i šargarepa. Da li stimulisati učesnike smanjivanjem troškova ili ih na neki način primorati da pre suda, i presavijanja tabaka, sednu za medijatorski sto.
Zato konkretnijih predloga još nema ali je u toku promovisanje medijacije kroz okrugle stolove i slične načine okupljanja zaintresovanih strana, kako bi se izdefinisalo u kom pravcu menjati postojeći zakon.
Prema mišljenju zakonodavca, medijaciju bi trebalo približiti pre svega mikro, malim i srednjim preduzećima koja se u sudskim procesima iscrpljuju i kadrovski i finansijski, toliko da ugrožavaju sopstveno poslovanje.
Prema podacima od pre nekog vremena, bez obzira na to što se u proces aktivno uključila Privredna komora, bez obzira na to što u Privrednom sudu u Zrenjaninu postoji 5 licenciranih medijatora i sasvim solidni uslovi za rad, nijedan slučaj pred koji se našao na Privrednom sudu nije rešen medijacijom.