Aleksandrovačko carstvo ruža

U maju i junu svake godine Aleksandrovo, selo u opštini Nova Crnja, miriše na ruže.
Tada na jednom hektaru plodne banatske zemlje, na porodičnom gazdinstvu Slavice i Davora Pavanić, procvetaju ruže sorte damask, čijim se uzgojem ova porodica bavi već devet godina.
Kompletnu “žetvu” ova porodica preradi u svom pogonu a proizvode na tržište plasira pod registrovanim brendom “Rosa Vita”.
- Kad su moji roditelji ostarili i više nisu mogli da se bave poslovima na njivi, prvo smo kao porodica doneli odluku da zemlju nećemo prodavati. Imali smo nekoliko meseci, između žetve i setve, da smislimo šta ćemo na toj zemlji uzgajati. Izbor je pao na ruže i tako smo, pre devet godina, na 30 ari zasadili prve sadnice ruža sorte damask, kaže Slavica Pavanić.
Ruža nije zahtevna biljka. Od poslova tu su jesenja i prolećna rezidba, prihrana, ručno čišćenje od korova, jer Pavanići su odmah znali da žele da dobiju potpuno prirodni proizvod.
Berba ruža odvija se u maju i junu a sav ubran cvet ide odmah na preradu, parnu destilaciju, koja se odvija na poljoprivrednom gazdinstvu Pavanića.
Najviše ima posla na početku branja, a onda u destilaciji. Teret pada na porodicu, Slavicu i njenog supruga Davora a u pomoć priskoči i stariji sin Dalibor. U jeku poslova, angužuju se i sezonski berači.
- Na našoj plantaži od jednog hektara, nalazi se 11 hiljada stabala i sve su damask ruže odnosno kazanlik, što je ruža za industriju parfema. Cvetaju jedanput godišnje, od 25 do 28 dana i beru se svakodnevno. Za jedan kilogram eteričnog ulja potrebno je ubrati i preraditi od 4,5 do 5 tona cveta. Pored eteričnog ulja tu je i hidrolat, ružina voda. U popodnevnim satima bere se dodatna količina cveta od kojeg se, termičkom obradom, priprema slatko, sirup, liker, prirodni sapuni, priča Slavicai dodaje da su eksperimentalno radili sir sa ružinom vodom, ratluk, sladoled, kolače…
U ponudi postoje i suvi pupoljci i latice za čaj ili macarate.
- Nove ideje naviru kad ste u mirisnom polju i želite svaku laticu iskoristiti. Sigurna sam da će biti novih proizvoda pod našim brendom “Rosa Vita”, ističe naša sagovornica.
Najveća želja Slavice Pavanić je da se što više ljudi upozna sa proizvodima damask ruže koje raste u Banatu, u Aleksandrovu.
- Želja mi je da je zaštitimo, zvanično i zakonski, kao naše nacionalno blago.
Želja mi je da stvaramo proizvode za kozmetičku, prehrambenu i medicinsku industriju. Da širimo zasade uz poseban naglasak da proizvod mora ostati originalan, prirodan i da po tome budemo jedinstveni i prepoznatljivi van granica Srbije. Mislim da je ideja o sadnji ruža svojevrsna misija i zaista uživam u tome, završava priču Slavica Pavanić.