Crne ribizle iz Lukićeva
Dušanka i Mladen Đaković iz Lukićeva, na svom poljoprivrednom gazdinstvu bave se uzgojem crne ribizle. Na plantaži od oko dva hektara, koja se nalazi u selu Družetić u blizini Koceljeve, imaju oko pet hiljada grmova ovog, možda i najzdravijeg, bobičastog voća. Za crnu ribizlu su se opredelili jer su želeli da se bave proizvodnjom nečeg što je zdravo, da borave što je više moguće u prirodi i da žive što je moguće zdravije.
Plantažu su kupili u punom rodu ali već planiraju da ove godine iz matičnog voćnjaka donesu reznice i formiraju rasadnik u Lukićevu.
Kažu da je banatska zemlja izuzetno pogodna za uzgoj bobičastog voća kao što je crna ribizla i veruju da će uspeti u svom naumu da i u selu pored Zrenjanina proizvedu ovo zdravo voće.
Vole da rade, da uvode inovacije pa su odlučili da deo proizvodnje crne ribizle i prerade.
Zasada u svom domaćinstvu od crne ribizle prave sok, liker, džem i slatko.
Kao što u proizvodnji koriste minimum zaštite, pa iako nemaju sertifikat da se bave organskom proizvodnjom, u praksi to izgleda baš tako, tako i u gotov proizvod ne stavljaju ništa osim voća i šećera, koji služi kao prirodni konzervans.
Ove godine Đakovići su preradili oko 500 kilograma crnih ribizli.
Tržište im je u Beogradu i Novom Sadu.
Sami su smislili ime, Sophia ribizla, sami kreirali logo, etikete, ambalažu.
- Trudimo se da pratimo trendove. Ali najvažniji nam je kvalitet proizvoda. Ono što je za tržište isto je kao i ono što mi koristimo. Od ovogodišnje proizvodnje, polovinu smo poklonili, i jako nam je važno da je to što proizvedemo zdravo i kvalitetno, ističu Đakovići.